Szolidaritás
NŐi program


A nőkkel, egy szolidárisabb társadalomért!

Célunk a kevésbé látható női nézőpontokat képviselő erős, szolidáris közösségek építése és a nők egyenlőségén dolgozó szervezetek és csoportok összekapcsolása.

MIÉRT PONT A NŐK?

Hiszünk abban, hogy a női szempontok és érdekek erősítése az egész társadalom jóllétét szolgálja. Ha a nőknek jobb, azzal mindenki nyer. A kevésbé látható, periférián lévő női csoportok képviseletén keresztül rávilágíthatunk fontos társadalmi témákra, problémákra. A támogatott közösségeken keresztül erősíthetjük az emberek – nők és férfiak – közötti kapcsolatot és teret adhatunk az egyenjogúságnak. A résztvevők megtapasztalják, hogy megtartó közösségek részei és bővül a szociális hálójuk.

MIBEN EGYEDI A SZOLIDARITÁS NŐI PROGRAM?

A női civil szervezetek szűkülő, forráshiányos környezetben próbálnak fennmaradni, rövidtávon terveznek, meghatározó a bizonytalanság, és a kimerülés. A Gyökerek és Szárnyak Alapítvány női programján keresztül a forrásteremtés új szemléletét és csatornáinak bővítését kínáljuk a női témákkal foglalkozó szervezeteknek. Új szereplők láthatóságán és új típusú források elérhetőségén dolgozunk, és olyan tevékenységeket is támogatunk, amikre rendszerint nem elérhetőek források, például nem formális szervezetek tevékenységei és a szervezeteken belül dolgozók és önkéntesek jólléte.

KIKET ÉS HOGYAN TÁMOGATUNK?

A női témákat felkaroló szervezetek különböznek témáik, szakmai hátterük és tevékenységi körük mentén, szükségleteik és problémáik is eltérőek. Ami közös bennük, hogy nagy szükségük van arra, hogy egymással kapcsolódjanak, és újszerű működési modelleket ismerjenek meg. A női szükségletekre reagáló támogatásunk keretében szakmai tudást és pénzt nyújtunk a nők egyenlőségén dolgozó szervezeteknek és csoportoknak. Adományozói körök építésén, adománygyűjtő rendezvények szervezésén keresztül formáljuk a támogatásról való gondolkodást. Emellett egy szolidáris támogatói hálózat létrehozásával lehetőséget teremtünk a kapcsolat- és bizalomépítésre, valamint a tudásmegosztásra. Programunkkal támogatjuk

  • a kevésbé látható és képviselt, radar alatt lévő női témákért dolgozó szervezeteket, akár informális csoportokat;
  • a nem női szervezetek női fókuszú kezdeményezéseit;
  • a női szervezetek dolgozóinak és önkénteseinek fizikai és mentális jóllétének megőrzésére, érzelmileg megterhelő munkájuk ellensúlyozására, a kiégés megelőzésére irányuló programokat.

EDDIGI SIKEREINK

A Nőnapi Élő Adás keretében 2023-ban közel 145 adományozó felajánlásából négy szervezetet támogattunk anyagilag és szakmailag. Témáik: a nők támogatása a várandósság, a szülés és a posztpartum idején, periférián élő, hátrányos helyzetben lévő nők és lányok érdekérvényesítésének növelése a szociodráma módszerével, fogvatartottakhoz tartozó nők segítése mentálhigiénés csoportokban, valamint a női karrierváltást és vállalkozást támogató közösség építése.

Létrehoztuk az első magyar női adományozói kört, aminek keretében a 13 résztvevő egy éven át rendszeresen találkozott, női élethelyzeteket ismertek meg. Majd további három fontos női ügyet támogattak: a fiatal lányokat és asszonyokat szociodramatikus módszerekkel segítő szakmai csoport közösségépítését, bevándorló nők beilleszkedését segítő nyelvtanfolyamot és női klubot, valamint a gyermekágy alatt egymást erősítő női körök bővülését.

Stratégiai médiapartnerünk, az nlc elkészített négy riportot a Szívhang társulatról, a Fecske – Támogató csoportokról, a Női Váltó vállalkozói klubjáról és az Emma Egyesületről, valamint két videóriportot a Női Adományozói Körről és a Nőnapi Élő Adás eseményről.

TÁMOGATOTTAINK MONDTÁK

A GYSZA egy közösséget és támaszt adott. Partnert a közösen vívott harcban azokért az ügyekért, amik számítanak.

Számomra a GySZA a fehér pitypang, ami sokfelé szórja magát, mindenhová eljut a szél segítségével, több helyen magot vet, ahol aztán újra nő; méghozzá azért, mert az én szememben az alapítvány pont így „veti el a magokat”: próbálja megalapozni a civil szervezetek jövőjét, kiépíteni a támogatás és az összefogás kultúráját Magyarországon.

Támogatást kaptunk – de nem csupán anyagit, hanem annál is többet, mert korábban soha nem gondoltuk volna, hogy ennyi embert képesek lehetünk megszólítani a témánkkal.

Az Élő Adásban kapott pénzügyi támogatás életmentő volt számunkra egy kritikus pillanatban és a programon keresztül kapott visszajelzések, bátorítások és iránymutatások erőt is adtak a folytatáshoz, amiért nagyon hálásak vagyunk.

TÁMOGATOTTAINK

Ha szeretnél többet megtudni a programról vagy szívesen együttműködnél,
keresd munkatársunkat, Szegő Dórit!