Kiss-Bakucz Orsolya

KisVÁROS programunk 3 éve alatt Orsi célja volt felébreszteni az emberekben az igényt a közösségi életre és a tettvágyat a részvételre. A közösségépítés a hivatásává vált, ebben segítségére volt a Diósdiak Diósdért aktivista csoport, melynek oszlopos tagja és egy közösségfejlesztő szakember képzés, mely rendszerezte és keretet adott tudásának, tapasztalatainak. Célja volt, hogy olyan programokban segédkezzen, melyek merítenek a közösség erejéből és elindulásuk után önjáróvá válnak.

INTERJÚINK VELE

KISFILMÜNK RÓLA

Kiss-Bakucz Orsolya • KisVÁROS program

MIN DOLGOZOTT 2020-2023 KÖZÖTT?

  • A diósdiak felébresztésén: a már ismert népszerű akcióikat folytatva, kiterjesztve, valamint mások kezdeményezéseit, ötleteit feltárva.
  • A Diósdon működő, dolgozó civil szerveződések összekapcsolásán, a közös munkában rejlő energiák kiaknázásán, és bebizonyítani minden diósdi polgárnak, hogy jó Diósdon lenni, jó diósdinak lenni. Olyan közösséget teremteni, melyben jó otthon lenni, mely segíti tagjait. A Diósdiak Diósdért Egyesület létrehozásán.
  • A közösségben végbemenő változások reflektív dokumentálásán: reflektív napló vezetésén, auduovizuális anyagok és fotódokumentáció készítésén.

A TELEPÜLÉS: DIÓSD

Pest megye Érdi járásának 10,500 fős, dinamikusan növekvő városa. Háromezer fős községként érkezett meg a 2000-es évekbe. Városi rangját 2013-ban nyerte el megháromszorozódott lakosságszámmal, ami azóta is folyamatosan emelkedik. De Diósd szociális szövetét erősítő infrastruktúrák, intézmények nem fejlődtek együtt a lakosok számával. Mára az emberek szomszédaik mellett ugyan, de egymástól elidegenedve élnek, érdekes kettősség. Lakóhelyük elég közel van a fővárosi munkahelyükhöz, ugyanakkor kulturális-, szórakozási lehetőségektől már messze. A városlakók mára úgymond alvóvárossá változtatták a korábban aktív közösségi életet élő települést. A közösségi élet gyakorlatilag megszűnt, a még működő, hagyományokat megőrző rendezvények, események szinte kizárólag az idősebb generációt vonzzák. Kimondható, hogy a városban élők korábban nem keresték, mára pedig lehetőségeik szűkültek be a közösség létrehozására, vagy abba való beilleszkedésre.